Američki mediji pišu da je Google zaključio partnerski ugovor sa Ministarstvom odbrane SAD u skladu sa kojim će za potrebe Pentagona „razvijati veštačku inteligenciju“.

Vojni vrh SAD želi, pored ostalog, veštačku inteligenciju sposobnu da analizira snimke koje prave bespilotne letelice.
Reč je o projektu Maven koji treba da obezbedi i prepoznavanje transportnih sredstava i drugih objekata. Sa korišćenjem „38 različitih parametara“.
Od Google se očekuju i rešenja koja će poboljšati „praćenje kretanja ljudi uz pomoć dronova“.
Agencija Pentagona za perspektivne projekte (DARPA) tokom naredne godine radiće na veštačkoj inteligenciji „maksimalno sličnoj ljudskoj“.
Radiće to u okvirima projekta L2M (Life Learning Machines – „Mašine za beskonačno obučavanje“). Ambicije su zaista velike: samostalno donošenje odluka, brzo reagovanje na promene u okolini, memorisanje rezultata svojih prethodnih dejstava i orijentacija i prema njima u daljem funkcionisanju.
U Pentagonu su uvereni da je prostor za vojnu primenu takve inteligencije „praktično neograničen“.
DARPA namerava da dokaže da će njene „pametne mašine“ biti u stanju da čine i ono za šta ih čovek nije isprogramirao.
Zato će se projekt L2M oslanjati na pet principa.
Prvi: stalno samoobučavanje „pametnih mašina“ u celom periodu korišćenja bez čovekovog uplitanja.
Drugi: adaptacija na nove situacije sa korišćenjem celokupnog svog prethodnog iskustva.
Treći: mašine moraju biti u stanju da filtriraju informacije i signale i da se fokusiraju samo na ono što im je potrebno za dostizanje cilja.
Četvrti: mašine ne smeju biti preterano kreativne u rešavanju složenih tehničkih zadataka.
Peti: mašine moraju imati ograničenu samostalnost da svoje „embriona razuma“ ne bi zloupotrebljavale.
Faktički postoji šesto pravilo: čovek uvek mora imati mogućnost da se umeša i da nešto preusmeri ili onemogući.
Jedan od ideologa masovne vojne primene veštačke inteligencije u SAD je pukovnik Robert Vork koji je zamenik ministra odbrane. On je u svoje vreme razradio koncepciju kombinovane bitke budućnosti – Multi-domain battle.
Vork je i autor knjige „Treća protivteža“ (Third offset strategy) u kojoj se bavi američkom vojnom superiornošću nad Rusijom i Kinom.
On je autor i monografije „20YY: priprema za rat u epohi robota“. Međutim, da je on obični ljubitelj naučne fantastike – ne bi ostajao na položaju zamenika ministra odbrane SAD.
U aprilu 2017-te je bazi američkih marinaca Kemp-Pendlton održana demonstracija testiranja oko 50 novih vojnih tehnologija. Viđene su robotizovane borbene platforme bez posade koje su dostavljale municiju marincima, ali i samostalno otvarale vatru na protivnika.
Glavni organizator te demonstracije bio je upravo Vork, a on koordinira i delovanje eksperimentalnog centra za kosmičke operacije (JICSpOC) koji radi na optimalnom povezivanju vojnih i komunikacionih satelita SAD u slučaju rata na zemlji i(li) kosmosu sa tehnološki razvijenim protivnikom.
Strani vojni eksperti su skeptični povodom ambicija DARPA na planu veštačke inteligencije. Smatraju da se u toj oblasti ništa veliko neće dogoditi još godinama.
Neki čak smatraju da u svemu postoji namera da se glavni vojni konkurenti obmanu. Kao što je bilo sa Reganovim „Ratom zvezda“.
Izvor: Fakti.org